Franczyza – czym jest? Wady i zalety. Jak powinna wyglądać umowa franczyzowa?
Chcesz prowadzić własną działalność, ale nie masz na nią pomysłu? Chciałbyś działać na własny rachunek i pod własnym imieniem, ale nie wiesz, jaką koncepcją się kierować? Jeżeli masz zapał i chęci do działania, z pewnością zainteresuje Cię model franczyzowy. Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest franczyza, jakie są jej wady i zalety oraz – jak powinna wyglądać umowa franczyzowa (jakie elementy powinna zawierać).
O co chodzi z tą franczyzą?
Ceniony na całym świecie model biznesowy – tak właśnie w wielkim skrócie można opisać franczyzę. Jest to nic innego jak działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem danej sieci (franczyzodawcy).
Model franczyzowy wygląda następująco: przedsiębiorca (franczyzobiorca), prowadząc własną działalność – pod własnym nazwiskiem i na własny rachunek, wykonuje ją zgodnie z know-how franczyzodawcy. Czyli osoby, która ma koncepcję na biznes i potrzebuje ludzi do utrwalania marki w pamięci klientów w danym rejonie lub w całym kraju. Dobrym przykładem może być tutaj sieć sklepów „Żabka”.
Istnieje kilka rodzajów franczyzy – mają one różne kryteria. Są to między innymi: franczyza dystrybucyjna, usługowa, bezpośrednia, wielokrotna, czy też masterfranczyza.
Franczyza – sprawdź, jakie ma zalety i wady
Decydując się na prowadzenie własnej działalności w modelu franczyzowym, warto wiedzieć o jego zaletach i wadach. Po pierwsze korzyści, czyli:
- sprawdzony system biznesowy;
- wsparcie franczyzodawcy;
- minimalizacja ryzyka;
- mniejsze koszty za marketing i reklamę.
Wśród wad w modelu franczyzowym można wyróżnić przede wszystkim: kontrole ze strony franczyzodawcy, który może regularnie weryfikować, czy koncepcja sieci jest zachowana; opłaty franczyzowe; niemożliwość kształtowania własnej marki, a także ryzyko związane z przedłużaniem umowy franczyzowej – jest ona zawierana na czas określony, dlatego nie jest powiedziane, że franczyzodawca na pewno ją przedłuży. Równie dobrze może tego nie zrobić, a wtedy franczyzobiorca zostanie na lodzie.
Jak powinna wyglądać i co powinna zawierać umowa franczyzowa?
Aby prowadzić działalność na podstawie franczyzy, należy zawrzeć umowę franczyzową, która pozwala realizować konkretny model biznesowy. Taka umowa, pomimo tego, że nie ma prawnego unormowania i jest nienazwana, powinna zawierać kilka istotnych (z punktu widzenia franczyzodawcy) elementów, tj.:
- kluczowe pojęcia + treść umowy;
- postanowienia, które dotyczą zawarcia umowy;
- prawa i obowiązki dla obu stron zawierających umowę, czyli franczyzobiorcy i franczyzodawcy;
- a także sposób rozwiązania umowy wraz ze wskazaniem konkretnych przyczyn.